Správa peněz na účtech: Autopilot a vkladová sedlina

Jistě jste se setkali s drobnou komplikací. Na osobním účtu se vám hromadí peníze a vy je musíte přesouvat na spořicí účet.

Některé banky umožňují nastavit tzv. autopilota, který peníze automaticky přesune kdykoliv, když překročí předem daný zůstatek.

Zní vám to složitě. Nejde o nic komplikovaného. Vše uvedeme na krátkém příkladu. Na vašem bankovním si nastavíte, že chcete minimální zůstatek třeba 20 tisíc korun. Jakékoliv peníze přesahující tento zůstatek budou automaticky přesunuty na spořicí účet. Například Zuno bank tuto metodu vylepšila natolik, že si můžete stanovit i minimální možnou mez, kdy jsou vám na osobní účet přesouvány ze spořicího konta peníze zpět.

Funkci autopilot některé banky vedou jako auto-sweep.

Vkladová sedlina je rozdíl mezi vašimi příjmy a výdaji. Jde o kladný rozdíl, což znamená, že během doby vám na účtu přibývají peníze.

Banky a vkladová sedlina

Vkladová sedlina má význam pro banky a družstevní záložny, které si vaše peníze půjčují, aby s nimi obchodovaly. Tím, že se bankovní transakce vedou elektronicky, vy na vašem účtu nikdy nezjistíte, že si banka vaše peníze na nějaký čas přivlastnila. Kdybyste se náhle rozhodli, že veškeré peníze naráz vyberete, banka vám je bez problémů vydá. K tomu jí slouží finanční rezervy a zároveň znalost vkladové sedliny na vašem účtu.