Spočítejte si rychle a jednoduše čistou mzdu

Kalkulačka čisté mzdyJeště nikdy nebyl výpočet čisté mzdy tak snadný jako nyní. Stačí vyplnit webovou kalkulačku a během okamžiku získáte informaci o vašem čistém platu.

 

Vědět, kolik měsíčně vyděláváte je základní otázka každého pracovněprávního zaměstnaneckého vztahu. Od výše čistého platu se odvíjí váš další život. Na internetu lze nalézt řadu kalkulaček, které vám po zadání hrubé mzdy a dalších parametrů (počet dětí, zdravotní stav, studium) spočítají, kolik by činila vaše čistá mzda.

Proč znát čistou mzdu?

Znalost čisté mzdy tkví zejména v lepším finančním plánování. Nemusí jít nutně jen o vaši výplatu, ale také výplatu partnera či partnerky. Společně pak můžete zjistit, kolik má kdo jak vysoký příjem. Dalším důležitým faktorem, jenž hovoří pro znalost čisté mzdy, je odhad toho, o kolik si můžete říct svému zaměstnavateli.

Často se stává, že zaměstnavatelé zvyšují lidem hrubou mzdu například o jeden nebo dva tisíce korun hrubého. Ve skutečnosti se do čisté mzdy ono zvýšení příliš nepromítne. Podobné je to i s jednorázovými odměnami. Stále je lepší získat o trochu vyšší plat, než každý měsíc toužebně čekat na odměny, které mohou, ale také nemusí přijít.

Kolik je průměrná hrubá mzda v čistém?

Aktuální hrubá mzda podle údajů Českého statistického úřadu vztahující se ke konci třetího čtvrtletí 2012 činí 24 514 korun. Podle výpočtu kalkulačky čisté mzdy umístěné na finančním serveru investia.cz je čistá mzda 18 952 korun. Jestli je to hodně nebo málo závisí na pohledu každého z nás. Jen pro zajímavost. Průměrnou a vyšší mzdu pobírá v České republice zhruba 40 procenta zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných.