Obleky, boty a košile za ceny vyšší než nižší

Za trochu kostrbatým titulkem se skrývá příspěvek, který přináší pohled na ručně šité obleky, boty a košile, včetně cenového rozmezí.

Ruční práce se cení. Platí to o všech oblastech lidského počínání. O oděvnictví zvlášť. Ušití jednoho obleku vás může vyjít na tři desítky tisíc korun. stejnou částku vydáte za „levnější“ ručně vyrobené boty. Košile se pohybují v jednotkách tisíc korun, ale není problém jí pořídit za cenu přesahující 20 000 korun.

Nejméně čtyři obleky by si měl pořídit muž, který je nosí každodenně.

Cena obleků je daná i počtem krejčovství, které šijí na objednávku. Jen v Praze jich bylo před rokem 1989 ke stovce. V současnosti jich je několik.

Kolik stojí ručně šitá bota?

Ručně šitá bota u mistra švece se může vyšplhat až na částku 70 tisíc korun za pár. Boty lze však pořídit i levněji a to již od 30 tisíc korun. výroba jednoho páru bot trvá středně pokročilému obuvníkovi okolo dvou měsíců. Ještě předtím, než ušije finální výrobek, dá vám na dva týdny k nošení prototyp boty, podle které následně ušije konečný produkt. Na konci celého procesu tak máte boty dvoje.

Pánský oblek z kašmíru

Budete-li chtít ušít pánský oblek z kašmíru, vyjde vás na 80 tisíc korun. alespoň podle ceníku salonu Adam Steiner. Existují však i levnější modely. Například pánský oblek z vlny od pražského krejčího Zdeňka Hartla vyjde na částku okolo 30 tisíc korun. Metr látky se pohybuje od 2500 korun, ušití jednořadového saka vyjde na 15 tisíc a jedny kalhoty pořídíte za pět tisíc korun. Za smoking nebo pláště bez započtení látky vydáte zhruba 18 tisíc.

Košile za 20 tisíc

Pánskou košili můžete pořídit v levnějších případech od dvou tisíc korun, ale i za 20 tisíc. Záleží na tom, z jakého materiálu je ušita a jak prestižní krejčovství ji zhotovilo.