Jak na akné?

Akné dokáže pořádně ztrpčit život. A to nejen puberťákům, ale i dospělým. Proti akné není třeba bojovat, mělo by stačit zachovávat několik jednoduchých zásad.

U akné je důležité dodržovat prevenci. Tou se myslí především zásady osobní hygieny. Umýt si dvakrát denně obličej by nemělo být ostatně příliš těžké.

Akné má plno jmen

Akné čili beďar nebo také uher. Pro jedno malé nic, které však dokáže hodně znepříjemnit lidský život, je plno pojmenování. Nejčastěji se používá slovo akné nebo uhry.

Jak se zbavit akné?

Lehčí forma akné by měla časem zmizet sama. Jestli však máte pocit, že se vám uhry tvoří opakovaně, je nutno zakročit. Kromě používání vhodné pleťové vody by měly pomoci i sluneční paprsky.

Řada žen (ale i mužů, dívek a dětí) řeší akné i tak, že si postižené oblasti omývají houbičkami na nádobí. K pleti a pokožce to není zrovna dvakrát šetrné, ale tímto peelingem lze dosáhnout zajímavých změn. Ještě předtím, než se přikloníte k tomu řešení, problém raději zkonzultujte s vaším praktickým lékařem či dermatologem.

Léčba akné

Léčba akné již probíhá pod lékařským dohledem. Většinou jde o preparáty, které vám na předpis předepíše samotný lékař a vy si je koupíte v lékárně. Při dodržování pokynů v příbalovém letáku by mělo akné během léčebné kůry samo zmizet.

Na akné se používají jak čistící a mycí přípravky, tak i léky s protizánětlivými účinky. Dále pak antibiotika, retinoidy či hormonálnmí léčba. Obvykle se léčebný proces kombinuje s lokálními postupy a léčbou celkovou, čili globální. Rovněž pomáhá i fototerapie UV zářením anebo působení nízkých teplot.