Dvoukolky jsou městskými vozítky budoucnosti

Už to není budoucnost, ale realita. Dvoukolové vozítko Segway, které se jinak říká dvoukolka se začíná čím dál více objevovat i na našich ulicích. Jak to celé funguje?

Poprvé s dvoukolkou přišla společnost Segway, od té doby se začali tomuto zařízení věnovat i další výrobci. V principu jde o to, že dvojkolka je elektrické zařízení, které čerpá energii z několika baterií. Dvoukolka je protkaná sítí senzorů a gyroskopů, jenž určují, kam chce jezdec jet. Jestli dopředu, dozadu anebo do stran. Maximální možná rychlost je u většiny dvoukolek okolo 20 kilometrů za hodinu. Hmotnost činí okolo 40 kilogramů. Životnost baterií na jedno nabití se pohybuje okolo 15 kilometrů pro jízdu terénem. Tato elektrická vozítka vyrábí Segway, ale také Freeyoyo, Electric Chariot, Robin M1 a další výrobci.

Jak na první jízdu?

Výhodou dvoukolek je fakt, že jízdu na ní zvládne úplně každý během několika minut. Nesporným kladem je, že z vozítka nelze spadnout, respektive se nikdy nepřeváží dopředu ani dozadu. Pomalá jízda, byť dosahuje několikanásobku běžné rychlosti chůze, také není vysoká a ani případný pád by pro průměrně zdravého jedince nepředstavuje žádnou výraznější komplikaci. Pro pocit bezpečí můžete použít přilbu.

Cenové rozpětí dvoukolek

Ceny dvoukolek se mohou vyšplhat i na úroveň 150 až 190 tisíc korun. Za tuto cenu můžete pořídit například osobní automobil Renault Thálie. Pro tuzemskou střední třídu tak vozítko určené není, a to dokonce ani pro vyšší střední třídu. Nejlepším způsobem je využít některé z půjčoven a dvoukolku si zkrátka na pár hodin zapůjčit. Cenově to vychází ně stokoruny za hodinu, což nikoho s průměrným platem nezruinuje.

Tip na příští článek: Jednokolky

Příště se můžete těšit na článek o jednokolkách. Ty jsou oproti dvoukolkám znatelně levnější (cenově od 15 tisíc) a jezdit na nich vyžaduje větší cvik.

Sečteno a podtrženo

Dvoukolky se ideálně hodí do větších měst. V Praze se na nich po ulicích a pěších zónách prohání především cizinci. Pokud chcete vyrazit do terénu a nechcete jít pěšky nebo jet na kole, jsou dvoukolky ideálním prostředkem, jak si vychutnat krásy přírody a zároveň se příliš neunavovat vlastní fyzickou námahou. Dvoukolky jsou vhodným doplňkem pro rekreační turisty a cyklisty.