Dovolená v Chorvatsku: Pestrá a dostupná exotika

Chorvatsko je nejčastějším cílem českých turistů, kteří vyrážejí na letní dovolenou. Ročně do této jihoevropské země přijede přes 800 tisíc lidí. Proč nás tato země tolik přitahuje, když je možné cestovat po celém světě?

Mezi dva nejdůležitější argumenty, proč jet do Chorvatska na dovolenou, je znalost prostředí a zhruba stejná kupní síla, jaká je v Česku.

O tom, že zvyk je železná košile se můžeme již dlouhodobě přesvědčovat z cestovních statistik zemí, do kterých jezdí Češi s cílem odpočinout si, nabrat nové síly, ochutnat nové pokrmy a v některých případech zažít nespoutané sexuální dobrodružství.

Dalmácie, ostrovy, Plitvická jezera

Ve filmu Poklad na stříbrném jezeře o neohroženém apačském náčelníkovi Vinetou jsme je mohli zahlédnout: Plitvická jezera. Tento národní park patří mezi nejnavštěvovanějším chorvatským přírodním památkám. To však není vše. Mezi přírodní úkazy patří i chorvatské ostrovy, který je lehce přes 1200 a zabírají plochu 3300 kilometrů čtverečních.

Největším ostrovem je Cres, který má rozlohu 405,7 km2. Obydlených ostrovů je na pět desítek. Turisty lákají především na nepoznanou exotiku, neboť Češi jsou vnitrozemským národem, který má před mořem respekt a potažmo i před ostrovy. Stále více tuzemců propadlo aktivní dovolené ve formě potápění a plavby na jachtách.

Mezi další lákadla patří historické město jako je Dubrovník, anebo oblast zvaná Dalmácie, která se rozkládá na území tří chorvatských žup (župa je něco jako český kraj).

Strávit letní dovolenou v Chorvatsku je tak pro desetinu Čechů lákavá představa, neboť jde o blízkou zemi, do které se dá pohodlně dojet za dvanáct hodin anebo doletět za několik hodin.

Teplé klima, příjemní lidé a ceny odpovídající peněžence většinového Čecha je to, co lidé vyhledávají. Chorvatská dovolená tak patří k létu stejně jako Troškova vyletněná trilogie Slunce seno…